Ugoda między ziemstwem krakowsko-sandomierskim a kahałem w Żmigrodzie względem obniżenia wysokości pogłównego

Starsi ziemscy krakowsko-sandomierscy w osobach Szaula Symchowicza rabina nowokorczyńskiego (nowomiejskiego), Izraela Szaulewicza z Pińczowa, Joachyma Szmujłowicza z Wodzisławia i pisarza generalnego ziemskiego Jacka Jakubowicza zawierają umowę ze starszymi żmigrodzkimi Herszkiem Lewkowiczem i Joskiem Józefowiczem oraz Pinkasem Moszkowiczem syndykiem tej gminy podczas obrad trybunału radomskiego. Ponieważ gmina żmigrodzka pozwała starszych ziemskich do trybunału w sprawie nadmiernego podatku pogłównego, żądając powrócenia do poprzedniego wymiaru pogłównego tj. 1700 zł, obie strony, uwzględniając reskrypt podskarbiego wielkiego koronnego Karola Odrowąża Sedlnickiego (Warszawa dn. 6 XI 1754) i chcąc uniknąć kosztów sprawy sądowej, zgodziły się na następujące warunki:  kahał w Żmigrodzie płacić będzie corocznie trzema ratami (styczeń, maj, sierpień) przez okres 6 kolejnych lat ryczałtową kwotę pogłównego 2.500 zł nie do skarbu koronnego, lecz do rąk starszych ziemskich, w zamian starsi ziemscy deklarują się płacić przez lat 6 asygnacje skarbowe za gminę Żmigrodzie wystawiane dla chorągwi: husarskiej wojewody ruskiego [August Aleksander Czartoryski], husarskiej marszałka nadwornego koronnego [Janusz Aleksander Sanguszko] i pancernej podkomorzego wielkiego litewskiego [Jan Karol Wandalin Mniszech]. Starsi ziemscy gwarantują kahałowi w Żmigrodzie zwierzchność nad jego partykularzami i zapowiadają, że po wygaśnięciu umowy obciążenia podatkowe Żydów żmigrodzki będą egzekwowane według dawnych dyspartymentów. Ponieważ kahał żmigrodzki zapłacił wcześniej 1269 złp i 15 gr, pozostałe zaś  1230 złp i 15 gr wypłacił teraz, starsi ziemscy kwitują starszych żmigrodzkich z uiszczenia w tym roku do ziemstwa sumy. Strony zobowiązały się dotrzymać umowy pod rygorem zapłaty 1000 grzywien. Umowę zawarto w obecności Dzierżańskiego regenta kwarcianego i hibernowego skarbu koronnego.
Archiwum: Archiwum Narodowe w Krakowie (ANKr)
Zespół: Księgi grodzkie bieckie (CB)
Sygnatura: ANKr, CB 266, s. 1787-1795
Data wytworzenia: 20.05.1755
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Nowy Korczyn, Pińczów, Radom, Warszawa, Wodzisław Śląski, Żmigród (Nowy Żmigród)

Tit. Compositionis inter infideles Judaeos Palatinatuuum Cracoviensis [et] Sandomiriensis ab una et Sinagogam Żmigrodiensem parte ab altera oblata.

Tekst umowy oblatował plenipotent kahału żmigrodzkiego Michał Krobicki.